Reflektif TRDizin’de…

19.01.2024

Ekim 2020’de yayın hayatına başlayan, küresel olarak akademinin daraldığı ve sosyal bilimin önemsiz olarak görülüp göz ardı edildiği bir dönemde amacını sosyal bilimlere disiplinlerarası ve eleştirel bir bakış açısı getirmek olarak tanımlayan REFLEKTİF Sosyal Bilimler Dergisi, 2023 yılından itibaren TRDİZİN tarafından endekslenmeye hak kazandı.

Şubat 2024’te beşinci cildinin ilk sayısını çıkaracak olan REFLEKTİF bu süreçte yayınlanan 10 sayısında toplam 127 makaleye ve 200'den fazla yazara ev sahibi oldu. Açık bilim perspektifiyle bilimsel bilgiyi herkesin erişebileceği bir şekilde sunmayı hedefleyen REFLEKTİF’in bütün sayılarına internet sitesi aracılığıyla erişmek mümkün. Ayrıca, REFLEKTİF’te yer alan makalelerin yazarlarıyla da yapılmış “podcast” yayınlarına da sosyal medya hesaplarımızdan erişilebilinir.

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülmekte olan TRDİZİN fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında makaleler içeren bibliyografik bir veritabanı olarak işlev görmekte, makalelerin tam metinlerine de erişilmesini sağlamaktadır.

Ülkemizde üretilen bilimsel bilginin yaygınlaşmasını amaçlayan TRDİZİN’de yer almak REFLEKTİF’in disiplinlerarası ve eleştirel bakış açısının daha geniş bir kesime ulaşmasını sağlaması ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir fırsat sunmaktadır.

REFLEKTİF’in bir fikirden nitelikli bir disiplinler arası sosyal bilimler dergisine dönüşmesini sağlayan herkese, yayın kurulumuzuna, editörlere, yazarlara, hakemler ve teknik destek sağlayanlara teşekkür ederiz.

REFLEKTİF’in bu yolculuğunda sizleri de aramızda görmek dileklerimizle...