REFLEKTİF Yayın Hayatına Başlıyor

18.04.2020

Güzel bir haberimiz var. Son bir yıldır farklı aşamalardan geçerek, uzun bir yolculuğun sonunda İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak hakemli bir dergi çıkarıyoruz. Disiplinlerarası, eleştirel ve umut ediyoruz nitelikli bir sosyal bilim dergisi olarak İngilizce ve Türkçe iki dilli olacak REFLEKTİF Sosyal Bilimler Dergisi 1 Ekim 2020 tarihinde yayına başlıyor.

Dergimiz küresel olarak akademik alanın daraldığı, sosyal bilimlerin “ikincil” olarak görüldüğü, “gerçek” ötesi tartışmalarının ve bilim karşıtlığının yaygınlaştığı bu dönemde; eleştirel bir bakış açısına sahip çalışmalara yer verecek, kendini daimi olarak  “öğrenci” gören tüm araştırmacıların, akademisyenlerin çalışmalarını özgürce kamuoyuyla paylaşacağı bir ortam oluşturmayı hedefliyor.

Aslında bilim insanlarının kendisiyle yüzleşmesinin, araştırma sorununun oluşturulmasında ve araştırmalarının yürütülmesindeki sorunlarının ve çözüm tercihlerinin kendisini nasıl dönüştürdüğünü serbestçe paylaşabilmesinin de öğrencilerimize bırakacağımız en önemli miraslardan biri olacağını düşünüyoruz.

Yazılarınız ve eleştirilerinizle dergimize katkılarınızı bekliyoruz!